מיקרופון

כאן תחנת הממסר. רדיו, רדיו, רדיו – את משדרת!

אתם שומעים את ה"בום"? טוב, כולם שומעים. זה ה"בום" של הרדיו האינטרנטי. עם האייפוד, נגני ה-MP3, עם תוכנות האודיו הזולות או החינמיות והנגישות ועם ה – Weblog – כל אלו ועוד שותפים להצלחה של תחנות הרדיו החובבניות שמסביבנו. אז איך קוראים ל"בום" החדש הזה? פודקאסטיג? מדיה-גרילה?

אפשר להתפשר על הכינויים רדיו ניסיוני או רדיו חלוצי.

כל הכלים לשידורי רדיו זמינים וזולים, כולם יכולים לשדר, כולם יכולים לפרסם, ורבים מצליחים בזה מאוד. אני, שיושב בישראל במשרד הביתי שלי, יכול להקשיב לשידורי רדיו של אדם אחר בקוסטה ריקה ואני גם יכול לשדר ולצבור מאזינים מכל העולם, אבל ממש מכל העולם.
אפשר למצוא שידורי רדיו שמתרכזים בדיבורים על פוליטיקה ואקטואליה, אפשר להאזין לתחנות שידור או פודקאסטים שמוקדשים אך ורק למוסיקה וניתן גם לקחת חלק פעיל בשידורי רדיו עצמאיים שמופנים לשיחות עם מאזינים – אין גבול למה שניתן לעשות היום.

ואם חושבים על זה אנחנו רק בתחילת הדרך. הפוטנציאל הוא אדיר. שידורי הרדיו החלוצים האלו אינם כפופים לשום אילוץ. הם לא זקוקים לתקציב של המפרסמים, הם יכולים להגיד מה שהם רוצים, אין להם עורכים מוסיקליים או עורכי תוכן, אין צנזורה וניתן לדבר ישירות לקהל – בלי מתווכים, אג'נדות ונטיות פוליטיות. איזה עוד מדיה יכולה להגיד את זה על עצמה? העיתונות? לא!, הטלוויזיה? לא! נכון להיום רק ברדיו החלוצי אפשר להגיד ולעשות הכול. חלום של ממש.

השילוב שטמון באינטימיות של הקול המשדר ביחד עם האינטראקטיביות של הרשתות החברתיות והניידות הטכנולוגיות (אפשר להקשיב במחשב וכאשר יוצאים אפשר להמשיך להאזין בטלפון הסלולרי או ברדיו ברכב) הביאו לכך שהרדיו החלוצי נהנה מכל הטוב שבעולמות.

הרדיו החלוצי מביא משהו חדש. הוא שובר את הרדיו המסורתי, שאיכשהו תקוע במודל הישן שלו. הרדיו החלוצי חייב הרבה מאוד לאינטראקטיביות ולמשוב המיידי, ובלי האינטרנט זה לא היה קורה. החופש של המאזינים לבחור למה יקשיבו ומתי יאזינו לתוכניות האהובות עליהם הופך את הרדיו החלוצי למאוד פופולארי.

הרדיו החלוצי משחרר את המאזינים ממחויבות למקום או לזמן ומאפשר להם להגיב בזמן אמת לתכנים, וזה בתורו מעניק חופש אדיר לשדרנים וליוצרי התוכניות. הם יכולים להגיד ולהשמיע הכול!!!!! ממש הכול. ואכן, אפשר למצוא היום בנקל תוכניות רדיו חלוציות שבהן לא מצנזרים קללות, מדברים עם סקס (רחמנא ליצלן), משתמשים בשפה שאינה פוליטיקלי קורקט, משמעים שירים שהצנזורה פסלה ועוד. אין רגולציה, אין מגבלה של זמן או של כסף וכמו שאמרנו  – אין גם גבול.

על מודל הרדיו המסורתי מכבידים הרבה גורמים: פוליטיקאים, מפרסמים, בעלי הון ובעלי שליטה, אבל באינטרנט הרדיו החלוצי לא כבול לדבר. הוא משוחרר לחלוטין. כאשר שואלים מומחים הם גורסים שבעתיד הקרוב מאוד שדרני רדיו חלוצי שמצליחים לאגד סביבם קהל גדול של מאזינים יוכלו אפילו להתפרנס מזה לאורך זמן.

יש שפע של פורמטים שבעזרתם ניתן להקליט פודקאסטים ותוכניות רדיו, ויש דיון נרחב סביב טיבם של אותן טכנולוגיות. במינימום השקעה בתוכנה שידור טובה ומיקרופון (זול) ועם הרבה השקעה בתוכן איכותי ובועט כל אחד יכול להיות שדרן רדיו מצליח.

כתיבת תגובה