צפייה ישירה

צפייה ישירה: כך נבחר סרט הנוער הטוב ביותר

25 מדינות, אלפי בני נוער, שלושה סרטי גמר, צפייה ישירה אחת – זהו התיאור התמציתי ביותר שניתן לתת לתחרות להענקת הפרס ל"סרט הנוער הטוב ביותר לשנת 2015". המוני בני נוער תלמידי מגמות קולנוע כונסו באותה השעה באולמות קולנוע ברחבי אירופה (כולל בישראל) כדי לצפות בשלושת הסרטים שהגיעו לגמר בתחרות היוקרתית שמקיימת מדי שנה האקדמיה האירופית לקולנוע (YAA).  אנחנו מדמיינים סרט נוער כ"אמריקן פאי" או כ"קלולס", עתיר כוכבים ודל בעלילה, אבל לתחרות הזו מגיעים סרטים שלא מתחנפים לאינטליגנציה ולהורמונים של הצופה הצעיר.

ברוב קולות הגיע למקום הראשון סרט של בימאי איטלקי שנקרא "The Invisible Boy". הבימאי, גבריאלה סלבטורס, מוכר על שום זכייתו בעבר באוסקר עם הסרט "מדיטרנה" (קומדיה על שמונה חיילים שנאבדו בים האגאי). אל הגמר הגיעו גם הסרטים "My Skinny Sister" מגרמניה ו-"You're Ugly Too" מאירלנד. ללא ספק שלושה סרטים שכל הורה ישמח שהילד שלו יראה בשנה הקרובה.

צפייה ישירה

האופן שבו התקיים הגמר מזכיר במעט את האירוויזיון – באותה השעה ישבו ב-25 מדינות מאות בני נוער  וצפו בסרטים באמצעות צפייה ישירה. כאן בישראל נבחרו תלמידי מגמות קולנוע מתל אביב, שדרות וחדרה. לאחר מכן הבימאים של הסרטים קיימו דיון עם חבר השופטים באמצעות הסקייפ. עם סיכום תוצאות הקולות נערך טקס חגיגי להכרזת הסרט הזוכה שגם הוא שודר באמצעות צפייה ישירה בשידור חי ברשת מהעיר אירפורט בגרמניה.

בין המדינות המשתתפות בתחרות: בולגריה, גיאוגרגיה, מלטה, פולין, יוון, טורקיה, אוקראינה, הונגריה, סלובקיה, בריטניה, הולנד, גרמניה, אסטוניה, מקדוניה, ספרד וכמובן ישראל. בקיצור, הכי מדינות אירוויזיון.

על מה הסרט הזוכה "הילד הבלתי נראה"? מעשה בנער אחד בן 13, מיקלה שמו, שהוא לא מצטיין במתימטיקה או במדעים, וגם בספורט הוא לא ממש עילוי, אבל בדבר אחד חשוב לו להצליח – לגרום לילדה הכי חמודה בכיתה לשים לב לקיומו. יום אחד התכניות שלו משתבשות כשהוא מביט במראה ומגלה שהוא הפך לבלתי נראה. עכשיו כשהוא שקוף לחלוטין, זה יהיה קצת קשה לגרום לה לראות אותו, אבל זה ללא ספק הולך להיות הדבר הכי מדהים שקרה לו בחיים.

ניתן יהיה לראות את הסרט במסגרת הפסטיבל ה-11 הבינלאומי לסרטי ילדים ונוער שיתקיים בתחילת יולי בסינמטק תל אביב. שם ניתן יהיה לצפות גם בשני הסרטים הנוספים שהגיעו לגמר. הסרט "My Skinny Sister" עוסק בנערה מתבגרת שמתמודדת עם הגילוי כי אחותה הגדולה סובלת מהפרעות אכילה, ובפירוק האיטי של המשפחה כולה כתוצאה מכך.  הסרט "You're Ugly Too" מספר על המעבר של סטייסי להתגורר עם הדוד וויל בפרבר מרוחק לאחר מותה של האם. ההיכרות בין השניים מובילה להתמודדות עם סודות מן העבר.
מדהים עד כמה צפייה ישירה יכולה ליצור תחושה של גלובליות ולאפשר לבני נוער מכל אירופה לקחת חלק בבחירה תרבותית חשובה. כך השרביט עובר מחבר שופט קטן ומצומצם של אנשי אמנות מבוגרים אל הצופים המייצגים ביותר – בני הנוער עצמם!

אם גם אתם אנשי צפייה ישירה באינטרנט, תשמחו לדעת שזה הכיוון אליו מתקדם העולם.

כתיבת תגובה