צילומי משפחה

לשתף צילומי משפחה בפייסבוק או לא?

פעם היו ספרי אלבומים והדרך העיקרית לשתף חברים ומשפחה בהם הייתה לשבת ביחד על הספה ולדפדף עמוד אחר עמוד. היום צילומי המשפחה הם רובם ככולם דיגיטליים ואם כבר מדפיסים תמונה אז יש סיבה מיוחדת – למשל מתנה ממוסגרת למישהו שיש לו יומולדת או קישוט קירות הבית בתמונות של בני המשפחה. היום כשאנחנו רוצים לשתף את צילומי המשפחה שלנו מה עושים? פשוט וקל, מעלים אותם לפייסבוק, מתייגים את כל המצולמים ומחכים ללייקים שיבואו בהמוניהם. העניין הוא שבצילומים האלה יש לרוב לא רק מבוגרים, אלא גם ילדים.

ההורים מצלמים בלי סוף את הילדים בתמונות משעשעות ובמצבים מיוחדים ומעלים לרשתות החברתיות כדי לשתף בחדוות ההורות את כולם. תמונות של ילדים, ממש כמו של כלבים, מקבלות המון לייקים ותגובות מפרגנות, וזה נורא כיף אבל ההורים לא חושבים מה על ההשלכות של העלאת תמונה לרשת לנצח.

כשחושבים על זה, כשאתם מעלים לרשת צילומים של הילדים שלכם, במיוחד כשהם קטנים, אתם לא שואלים אותם אם הם רוצים, אתם לא מסבירים להם מהי בכלל רשת חברתית ומה המשמעות של שיתוף התמונות שלהם. אנשים רבים עוקבים צעד אחר צעד אחר התפתחותם, ממש כמו ב"מופע של טרומן". הנה כאן הילד נמרח בגלידה, ופה הוא רוכב על הכלב, ושם הוא שוחה בפעם הראשונה בבריכה. זה מקסים, זה מתוק, זה מרגש, אבל האם זה לא צריך להישאר קצת יותר אישי ולעיני המשפחה והחברים הקרובים בלבד? חשבו מה יקרה כשהילד הזה יהפוך לנער או לאדם מבוגר, וכל מיני אנשים שהוא בכלל לא מכיר יידעו עליו הכול. נגיד שהילד שמנמן ומשקפופר, וכשהוא יגדל הוא יהפוך לגבר נאה וחתיך שעשה ניתוח לייזר, הוא לא יוכל לברוח מהעבר שלו, מהימים שבהם הדימוי העצמי שלו היה ברצפה כשהוא לא היה הילד הכי יפה בגן.

הורים גם נוטים כשהילד חולה להתייעץ בפורומים ובקבוצות בפייסבוק עם הורים אחרים, על העניינים הכי אינטימיים של הילד, ממש חושפים את התיק הרפואי שלו לעיני כל, ואף מעלים תמונות, אם למשל יש לילד פריחה משונה. התמונות האלה יכולות להגיע לגורמים לא חיוביים במיוחד, ומעבר לכך, זה מידע רפואי שאולי בעתיד חשיפתו תפגע בפרטיות של הילד.

בצרפת המשטרה ממש התריעה בפני ההורים כי אם הם יפרסמו תמונות של ילדיהם הקטנים ברשתות החברתיות, הם עלולים לעמוד בפני תביעה עתידית על ידי הילדים עצמם לאחר שהם יגדלו. זאת בשל פגיעה יסודית בפרטיות ובביטחון שלהם. החוקים בצרפת מאוד כבדים – ההורים יכולים לרצות שנה בכלא או לקבל קנס בגובה של על 45 אירו, אם הם יורשעו במשפט בגל פרסום תמונות שיש להן אופי אינטימי של אנשים אחרים, גם אם מדובר בילדיהם, היות ולא ביקשו את הסכמתם המפורשת.

בפעם הבאה לפני שאתם מעלים תמונה של הילד בפייסוש או באינסטוש תעשו חושבים אם זה דבר נכון. תחשבו גם על כך שאין לדעת לאן התמונות יתגלגלו, גם אם אתם מפרסמים רק בפני רשימת החברים שלכם ולא באופן ציבורי. והנה לכם עצה – אם אתם רוצים לשתף צילומי משפחה עם חברים קרובים ובני משפחה אחרים – שלחו לרשימת תפוצה מצומצמת במייל. לא תקבלו לייקים מכל העולם אבל תגובות אוהדות ממי שבאמת קרוב אליכם כן.

כתיבת תגובה