חנות חיות

חנות חיות: כפר השעשועים של הכלבים

יש הרבה מן הדמיון בין כלבים וילדים קטנים, ועל כך יעיד הסלון של בעליהם. כשאנשים נכנסים אליי הביתה בחודשים האחרונים, מאז שאימצתי את שוגי, הם תוהים כיצד הצלחתי להסתיר בהצלחה היריון של ילד חדש. כל הבית התמלא בצעצועים מכל הסוגים והמינים – בובות, כדורים, מצפצפים.

לאן שלא הולכים ואיפה שלא דורכים או יושבים, תמיד מבצבץ צעצוע. יכול להיות שאני קצת נסחפתי עם כמות הצעצועים (מדובר גם בהוצאה כספית לא קטנה), אבל הוא כל כך חמוד, אז איך אפשר לא לקנות לו צעצוע חדש בכל פעם שעוברים ליד חנות חיות? הוא כל כך שמח כשמגישים לו אותו בפעם הראשונה, מסתער עליו כמוצא שלל רב.

אנשים שאין להם כלבים לא מבינים למה צריך לקנות להם צעצועים. מה, לא מספיק אוכל וחיסונים? העניין הוא שממש כמו אצל ילדים, גם בשביל הכלבים צעצועים עונים על צרכים מנטאליים, רגשיים ופיזיים. גור כלבים שלא משחק עם צעצועים, עשוי פחות להתפתח (וגם להרוס את הבית מרוב שעמום).

ספץ – מזון איכותי לכלבים

השאלה הגדולה היא איך למצוא צעצוע שיגניב את הכלב, כי ממש כמו בני אדם, גם להם יש העדפות אישיות. צעצוע שלא מתאים לו, הוא פשוט ינטוש, ולא משנה כמה אנחנו נחשוב שהצעצוע הזה מתאים לו. מה משפיע על ההעדפה של הכלב?

א. קודם כל, מטרת המשחק – ללעוס בגלל כאבי שיניים? בגלל שעמום? האפשרות שיזרקו לי ואני אביא בחזרה? להתאמץ תמורת תגמול טעים (כמו בצעצועים שמוחבא בתוכם חטיף)?

ב. המרקם של הצעצוע – רך, מחוספס, גמיש, נמתח. כל כלב אוהב תחושה אחרת בפה…

ג. היכרות קודמת עם הצעצוע – האם הכלב כבר קיבל מיליון צעצועים בסגנון הזה ונמאס לו, או להיפך, הוא אוהב לשחק רק עם משהו שהוא כבר מכיר, שהוא יודע איך המכניזם שלו עובד.

ויש עוד תכונות שמשפיעות על הכלב. כלבים סקרנים למשל מאוד אוהבים צעצועים מצפצפים, כלבים עם יצר חזק לצוד נדלקים מצעצועים שמערבים אלמנטים של חיפוש, תפיסה והבאה, כמו כדורים למיניהם. מנגד כלבים שתופסים את עצמם היררכית במעמד נמוך מעדיפים צעצועי משיכה (עם זה צריך קצת להיזהר כדי שהכלב לא יפתח התנהגות תוקפנית).

כך או אחרת, צעצועי לעיסה הם שם המשחק. כל הכלבים צריכים ללעוס כדי להוריד אבן שן, כדי להרגיע חניכיים מגורות וכואבות (במיוחד כשהם גורים) או כדי לעזור לשיני החלב ליפול. חשוב מאוד לרכוש צעצועים מהסוג שיש בכל חנות חיות ולא לתת לכלב צעצועים של אחים קטנים או כאלה שקונים בחנויות הכול בדולר.

צעצועים אשר אינם איכותיים יכולים להתפורר לחתיכות שהכלב עלול לבלוע. שעשוע עם צעצוע כזה עלול להסתיים בחסימת קיבה או מעי וזה סיוט גם לכלב וגם לבעלים. בכל מצב כדאי להתייעץ עם המוכר בחנות כדי להתאים לכלב צעצוע לפי גילו, גיל השיניים שלו, הגודל הפיזי שלו (שהצעצוע לא יהיה גדול יותר מהכלב…), הכוח הפיזי שלו וכמובן כוח הלסת לעמוד בלעיסות ובנשיכות.

ראיתם חנות חיות? תעצרו רגע, היכנסו ותראו איך אפשר לפנק את החבר הנאמן שלכם.

כתיבת תגובה